עוזבים לאחר שנים באותו ארגון? אילו זכויות עובדים מגיעות לכם

עוזבים לאחר שנים באותו ארגון? אילו זכויות עובדים מגיעות לכם

מתן זכויות עובדים גם למי שהתפטר ולא פוטר מהווה חובה של מעסיקים

 

אחרי תקופה ארוכה מאוד שבה מילאתם תפקיד או אפילו כמה תפקידים באותה החברה, ייתכן והגעתם למסקנה שהגיע הזמן לעזוב. גם כאשר לא מדובר בסכסוך עבודה או בסיבה בלתי נעימה אחרת, סיום העסקה תמיד יהיה מלווה בעצב מסוים, מה שאומר כי ייתכן שמשקעים יצוצו ויעלו משום מקום. אם אתם חשים שנוהגים כלפיכם שלא בצדק וכי מנהליכם לשעבר מונעים מכם קבלת זכויות מלאות כעובדים על פי החוק בגלל שאתם עוזבים את התפקיד שלכם, חשוב שתנקטו בצעדים המתאימים ותעמדו על שלכם.

אילו זכויות עובדים מגיעות למי שמפוטר מעבודתו?

 

נדמה כי מאבקים בין הנהלה לבין עובדים היו תמיד ויישארו לתמיד, אבל ישנם מקרים מסוימים של עזיבת עובדים שלא נעשית בצורה טובה, מה שגורם להידרדרות מהירה ביחסים בין העובד למעביד ולצורך בהגשת תביעה על ידי עורך דין דיני עבודה לצורך השגת הזכויות המלאות של העובד שעזב. מקרי עזיבה פשוטים הם אלו שבהם מתרחשים פיטורין ביוזמת המנהלים – משמע שהעובד מקבל מכתב פיטורין ופיצויים בהתאם למה שקובע החוק.

המצב הופך מורכב יותר כאשר העזיבה היא ביוזמת העובד דווקא ולמורת רוחם של המנהלים, אשר אינם מעוניינים שהעובד “יברח” להם ומתנהלים מולו בצורה שאינה הולמת, רק כדי לגרום לו, אולי, להישאר. כאן כבר ייתכן מצב של דיסוננס בקרב העובד, אשר מתקשה להתמודד עם המצב ועם ההתנגחויות מול ההנהלה ורבים מבין העובדים שנמצאים בסיטואציה כזו פשוט מוותרים ומעדיפים לצאת בידיים ריקות.

עורך דין דיני עבודה

מה עושים במקרה וההנהלה מסרבת להעניק את מלוא הזכויות כחוק

 

חשוב להבין – גם התפטרות היא עילה לקבלת זכויות עובדים מסוימות, לרבות קבלת פיצויי פיטורין, לפחות את החלק שאותו הפריש העובד ממשכורתו לתוך חיסכון באופן חודשי. זכויות נוספות יכולות להיות ימי חופשה שלא נוצלו, ימי מחלה שלא נפדו ושעות נוספות שהעובד מילא ואולי לא דווחו. עובדים מסודרים ומאורגנים מודעים להיקף הזכויות שלהם בכל אחד ואחד מן הנושאים הללו, אך ייתכן ומנהלים מסוימים ינצלו לרעה את העמדה שלהם וינסו לחמוק ממתן תשלומים בגין כל אחת מאותן הסיבות. תהליך של סיום העסקה המלווה בחיכוכים מהסוג הזה, מוטב שינוהל – מצד העובד כמובן – בסיוע של עורך דין מומחה לענייני עבודה אשר ייתן לעובד את הכלים לעמוד מול מנהליו ולדרוש את המגיע לו. במקרים חמורים בהם נדרש הליך משפטי של ממש, הפרקליט יעניק את הייצוג הנדרש בבית המשפט עצמו.

כיצד ניתן להימנע  מהגעה לבית המשפט?

 

יחסי עבודה נפלאים של שנים, מוטב לשמר כטובים על אף האי נעימות שנוצרה בעת העזיבה. מוטב להשתמש בסיוע של אנשי מקצוע מתחום המשפט כמגשרים, בכדי למצוא את הדרך להימנע מהליכים משפטיים מיותרים ויקרים ובמקומם לבחור בדרך פשוטה שתוביל לשביעות רצונם של שני הצדדים.

דילוג לתוכן